Izraelské lidové tance všeobecně vynikají svým mnohostranným přínosem. Jsou příležitostí pro tělesné vyžití, procvičení paměti, ale také přirozeným způsobem, jak se seznámit s židovskou hudbou a skrze texty písní také s tradicemi a zvyky. Ale proč je tedy tak málo známe?
Podle mého názoru jsou u nás Izraelské tance neznáme kvůli totalitě, která u nás působila dost dlouho, je to jako s ostatními věcmi co ve světě dávno a dobře fungují, ale my v Čechách to teprve objevujeme. Setkala jsem se z mnoha lidmi, kteří když slyšeli tancování tak o tom nechtěli nic slyšet, většinou lidi říkají, že jsou polena, že by to nezvládli a ani to nezkusí. A někteří to zkusí, i protože se jim líbí muzika, ale nemají moc trpělivosti, protože u izraelských tanců, když je někdo začátečník tak se cítí jako blbec, že mu to vůbec nejde, ale paradoxně tohle pomůže k tomu, aby už nebyl začátečník, ale jenom když bud mít trpělivost a bude pilně cvičit, takže podle mého názoru my Češi nemáme moc trpělivosti, ale jsou samozřejmě výjimky a díky těm výjimkám můžeme mít v Čechách Izraelské tance.
Mně se zdá, že v jiných zemích se více o Izraelské tance zajímají než u nás, ale to je také dané tím, že u nás se teprve začínají rozšiřovat a v jiných zemích už to znají několik let a už se v tom stačili zdokonalit a chtěli se zdokonalit, to je taky důležité. A možná je ještě u nás problém v tom,že u nás je jedna taneční skupina která tancuje už několik let, ale ta se spokojuje s tím, kdo přijede na již zmiňovaný MACHOL a kdo přijde na jejich pravidelné tancování v Praze. Já si myslím, že není špatný nápad rozšířit izraelské tance po České republice. Dnes existuje více menších tanečních skupin nejen v Praze, ale i v jiných městech jako například v Ústí nad labem nebo Litoměřicích.
V současné době se již podnikají první kroky k oslovení široké veřejnosti v podobě krátkých víkendových seminářů, zatím tedy jen s českými učiteli. Do budoucna se plánují i častější semináře se zahraničními choreografy.
Žádné komentáře:
Okomentovat