Slovo úvodem

Tento blog bude výstupem TŠM skupiny 1.

Každý z Vás si vybere nějaké téma, které bude v průběhu semestru monitorovat a postupně k němu vytvoří 3 krátké příspěvky v rozsahu max. 500 slov.

Pokud jde o tvorbu digitálního portfolia, domluvili jsme se, že budeme používat aplikaci Google sites pro její jednoduchost a snadné napojení na ostatní aplikace Google. Strukturu nechám v zásadě na Vás, pouze trvám na osobním a profesním profilu - inspirace zde.

středa 13. ledna 2010

BRANKÁŘI NOVÉHO TISÍCILETÍ I.

BRANKÁŘI NOVÉHO TISÍCILETÍ I.

Není to ani trochu jednoduché. Neustálý tlak, obrovská zodpovědnost, velký klukovský sen, nevděčná a zároveň do nebes vynášející pozice. Brankář hokejové Sparty Praha. Během posledních jedenácti sezón zkoušel jeden z nejstarších extraligových týmů své štěstí s dvanácti gólmany. Málokterý z nich zanechal v Holešovicích nějakou větší stopu. Do podvědomí širšího nesparťanského publika se dostal snad jen Petr Bříza a Tomáš Duba. První jmenovaný hájil branku Sparty celkem devět let a dnes již patří mezi legendy, ten druhý pomohl svému klubu k zatím poslednímu ligovému titulu. Po některých se slehla zem, další nyní bojují za barvy nejrůznějších celků, ať už v extralize nebo jinde.
V letech 1999 – 2010 se na soupisce na postu brankáře objevila tato jména:
1. Petr Bříza
2. Petr Přikryl
3. Marek Schwarz
4. Filip Šindelář
5. Tomáš Pöpperle
6. Tomáš Duba
7. Dušan Salfický
8. Martin Štefl
9. Michal Valent
10. Martin Altrichter
11. Filip Novotný
12. Jan Chábera
Následující třídílný seriál se vám pokusí jednotlivé gólmany trochu přiblížit. Jedenáctileté období rozdělíme do tří celků:
1. 1999/2000 – 2002/2003
2. 2003/2004 – 2006/2007
3. 2007/2008 - 2009/2010

1999/2000 – 2002/2003 – Zlatá éra
Pokud budeme postupovat chronologicky, musíme logicky začít sezónou 1999/2000. V této době exceloval jako brankářská jednička Petr Bříza. Záda mu tenkrát kryl jednadvacetiletý Petr Přikryl. V této sestavě hájili sparťanskou svatyni až do sezóny 2002/2003, kdy Přikryl odešel do Dukly Trenčín.
Petr Bříza
Jeho zásluhy, ať už jako extraligového nebo reprezentačního brankáře, jsou neoddiskutovatelné. Čtyřikrát pomohl Spartě k ligovému titulu, stejný počet bronzových medailí má i z mistrovství světa a tento kov získal i na olympijských hrách v Albertville roku 1992.
Tento rodilý Pražan začal svou kariéru v týmu sešívané Slavie, odkud přestoupil do Českých Budějovic. Poté chytal dvě sezóny za Duklu Jihlava a následně se vrátil do jižních Čech. Revoluční rok 1989 přinesl Břízovi štěstí. Na přelomu desetiletí získal titul mistra československé ligy v dresu Sparty. Devadesátá léta prožil v zahraničí, ve Finsku byl dokonce jeden rok vyhlášen nejlepším brankářem ligy. Od začátku nového tisiciletí působí v holešovickém klubu, od roku 2006 jako generální manažer. S číslem 22 na rudém dresu vybojoval krom čtyř zlatých i jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili.
Petr Přikryl
Věčný dezertér, věčný navrátilec. Tak by se dala charakterizovat kariéra gólmana s číslem jedna. Přestože si svůj extraligový debut odbyl v dresu Poldi Kladno (i když tenkrát hrál jen jednu jedinou minutu), klubem jeho srdce se stala Sparta Praha. Koncem devadesátých let nastupoval za její juniorský celek, od první sezóny 21. století za A-tým. Přestože ve zmiňovaném období hrál pouze druhé housle, na vítězství v letech 2000 a 2002 má svůj podíl. Po těchto triumfech zamířil do Dukly Trenčín a dovedl ji až na vrchol slovenské ligy. Poté působil v prvoligové Mladé Boleslavi a Ústí nad Labem, se kterým se probojoval až do extraligy. Mezitím krátce působil v Holešovicích, kam se natrvalo vrátil v roce 2008. V nynější době už konečně jednatřicetiletý Bingo figuruje jako sparťanská jednička.

Žádné komentáře:

Okomentovat